Spojené království je připraveno na skutečně nečekaný, ale aktuálně nezbytný krok – předat Ukrajině prototyp bojového laserového systému DragonFire, který již úspěšně testuje.
Navzdory skutečnosti, že v samotné britské armádě jej plánují používat nejdříve v roce 2027 , šéf ministerstva obrany Velké Británie Grant Shapps uvedl, že probíhají kroky k odeslání poslat prototypu systému. Informaci přinesl deník The Telegraph .
„Právě teď se v Evropě odehrává skutečný konflikt, pro který máme unikátní moderní zbraně, které by se mohly ukázat jako užitečné. Řekněme, že to pro Ukrajince nemusí být nutně 100% použitelné.“ řekl Shapps.
Průtahy v nasazení nových zbrojních technologií jsou podle něj „největším plýtváním peněz v obraně“. „Chci urychlit to, co by byl obvykle velmi zdlouhavý proces, který by zabral možná až 10 let. Snížíme tento časový rámec a zajistíme nasazení, potenciálně na lodích a na souši,“ řekl ministr.
Ukrajině tento krok skutečně může pomoci, protože mluvíme o systému, který využívá laserový paprsek o výkonu 55 kW, zaostřený z 37 samostatných kanálů o výkonu každého 1,5 kW. Takový výkon lze již u takových systémů považovat za standard, protože umožňuje spalovat nejen plast, ale i kov, a tím vyřadit z provozu drony, střely a potenciálně dělostřeleckou munici.
„DragonFire se pohybuje rychlostí světla a jeho dosah je stále tajný. Okamžitě promění povrch kovu na plazmu o teplotě 3 000 C a dokáže propálit plech, trup a zbraně během několika sekund,“ jak uvedl The Telegraph.
Zbraň je neviditelná a tichá, protože vlnová délka světla je asi jeden mikron, což lidské oko nevidí a je blízko infračervenému spektru světla. Důležitou vlastností laserové zbraně je její nízká cena – jeden výstřel stojí 10 liber. Pro srovnání, náklady na moderní protiletadlové střely se mohou pohybovat až do několika milionů dolarů za kus.