Německý projekt evropského protiraketového štítu vyvolává v Polsku neshody

Z hlediska protivzdušné obrany jsou na tom polské ozbrojené síly poměrně dobře, zejména od začátku války na Ukrajině se Varšava rozhodla je v této oblasti výrazně posílit, zejména objednávkou dalších baterií Patriot (s jejich přidruženými PAC 3 protiraketové střely typu MSE), Integrovaný bojový velitelský systém protivzdušné a protiraketové obrany (IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) a systém CAMM (s více než tisíci střelami) navržený MBDA.

Kromě toho v Redzikowo v rámci NATO Polsko hostí stanoviště protivzdušné obrany AEGIS Ashore, vybavené radary SPY-1 a protiraketovými střelami SM-3 Block IIA. Toto zařízení bylo po letech zpoždění prohlášeno za provozuschopné loni v prosinci.

Také, když v říjnu 2022 Německo zahájilo evropskou iniciativu Sky Shield [ESSI] pod záštitou NATO, polská vláda, tehdy ovládaná konzervativci PiS, nepovažovala za vhodné se k ní připojit.

Cílem ESSI je vybudovat protiraketový štít v evropském měřítku sloučením nákupů vyhrazených systémů, včetně IRIS-T SLM, vyráběného německou skupinou Diehl Defense, Arrow-3, navržený Izraelem s podporou Spojených států a amerického Patriot PAC-3.

Přestože se v polských parlamentních volbách umístila strana PiS na prvním místě, nezískala většinu pro opětovné sestavení vlády. Musela ustoupit koalici vedené centristickým a proevropským Donaldem Tuskem. Tusk hodlá v mnoha oblastech přezkoumat rozhodnutí, která učinil jeho předchůdce Mateusz Morawiecki, i když to bude znamenat nesouhlas s konzervativním prezidentem Andrzejem Dudou…. jako v otázce protivzdušné obrany.

Když si tedy Tusk všiml, že 99 % raket a bezpilotních letounů vypuštěných Íránem proti Izraeli v noci z 13. na 14. dubna bylo zachyceno, nastolil možnost, aby se Polsko k ESSI připojilo, což přirovnal k vícevrstvnému systému protiraketové obrany implementovaný v Izraeli IDF (Israel Defense Forces).

Nedávný íránský útok potvrdil důležitost mít systém podobný systému izraelské protivzdušné obrany, Železná kupole,“ prohlásil Donald Tusk během tiskové konference 15. dubna spolu s Mette Federiksenovou, což je jeho dánský protějšek.

Iron Dome je izraelský systém protivzdušné obrany, který je doplněn o zařízení „David’s Sling“, Arrow 2 a Arrow 3.

Není důvod, proč by Evropa neměla vyvinout svůj vlastní štít proti raketám a dronům,“ pokračoval polský premiér. „Není potřeba mnoho představivosti, abychom si uvědomili, že můžeme být také v nebezpečné zóně,“ dodal.

Prezident Duda však není v této otázce naladěn na stejné vlně. „Už léta budujeme systém protivzdušné obrany založený hlavně na systému Patriot, na který jsme už dávno podepsali smlouvy,“ připomněl. „ESSI je německý komerční projekt, ke kterému Polsko nepřistoupilo, protože zahájilo vlastní iniciativy spolu se Spojenými státy a Velkou Británií,“ řekl.

V polském politickém systému je povinností prezidenta dohlížet na ozbrojené síly. Nemůže však blokovat rozhodnutí týkající se nákupů vojenského materiálu, za které zodpovídá vláda, a tedy v konečném důsledku předseda vlády.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.