Čínský prezident Si Ťin-pching uskuteční od 5. do 10. května státní návštěvy Francie, Srbska a Maďarska na pozvání prezidenta Francouzské republiky Emmanuela Macrona, prezidenta Republiky Srbsko Aleksandara Vučiče a prezidenta Tamase Sulyoka a premiéra Viktora Orbána z Maďarska, mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying v pondělí oznámila cestu, o níž se podle expertů očekává, že utváří budoucnost vztahů mezi Čínou a Evropou.
Návštěvy ukazují, že Čína i Evropa se snaží prozkoumat prostor a vyhlídky spolupráce v době, kdy zesílí hlavní mocenská strategická konkurence a vrátí se geopolitika, poznamenali čínští a evropští experti.
Půjde o první letošní zahraniční turné čínského prezidenta. Je to také poprvé, co čínský nejvyšší vůdce navštívil Evropu po téměř pěti letech. Podle ředitele a předsedajícího profesora Centra pro studia Evropské unie na Shanghai International Studies University Xin Hua čínské vedení přikládá Evropě velký význam, a vyzdvihuje prominentní postavení, které Čína Evropě přikládá ve své globální strategii a zahraniční hospodářské politice, uvedl server Global Times.
Si Ťin-pchingova návštěva Francie, první po pěti letech, přichází v době, kdy letos uplyne 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií. V lednu byl zahájen francouzsko-čínský rok kulturní turistiky a v obou zemích se bude konat řada akcí na oslavu kulturní spolupráce.
V telefonickém hovoru s diplomatickým poradcem francouzského prezidenta Emmanuelem Bonnem v sobotu nejvyšší čínský diplomat Wang Yi řekl, že Čína je připravena posílit výměnu názorů na vysoké úrovni s Francií, hrát vedoucí roli hlavy státu diplomacie a přidat nové konotace komplexního strategického partnerství mezi oběma zeměmi.
Si Ťin-pching bude jednat s francouzským prezidentem Macronem, aby si do hloubky vyměnil názory na vztahy mezi Čínou a Francií, vztahy mezi Čínou a EU a mezinárodní a regionální hotspoty společného zájmu, uvedl v pondělí Lin Jian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Zhao Yongsheng, ředitel Francouzského centra ekonomických studií na Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomie v Pekingu, řekl Global Times, že během návštěvy mohou Čína a Francie podepsat řadu dohod o spolupráci v oblastech, jako je jaderná energetika a zemědělství.
Podle agentury Reuters francouzský Airbus jedná s Čínou o potenciální velké zakázce letadel.
Xi navštíví také Srbsko a Maďarsko
Během své cesty v Srbsku, první po osmi letech, bude Si Ťin-pching jednat se srbským prezidentem Vučičem, aby si vyměnil názory na bilaterální vztahy a mezinárodní a regionální hotspot otázky společného zájmu a projednal modernizaci vztahů mezi Čínou a Srbskem a načrtl budoucí směr. pro bilaterální vztahy.
Návštěva Maďarska se kryje s 75. výročím čínsko-maďarských diplomatických vztahů. Během návštěvy bude Si Ťin-pching jednat s prezidentem Sulyokem a premiérem Orbánem o čínsko-maďarských vztazích a otázkách společného zájmu. Peter Szijjarto, maďarský ministr zahraničí, který minulý týden navštívil Peking, označil v rozhovoru pro Global Times čínsko-maďarskou spolupráci za úspěšný příběh, který by měl pokračovat. Věří, že nadcházející návštěva Si Ťin-pchinga poskytne odpovědi na úsilí a energii, kterou Maďarsko vynaložilo na zlepšení svých vztahů s Čínou.
Levente Horvath, ředitel Eurasijského centra Univerzity Johna von Neumanna a hlavní poradce guvernéra Maďarské centrální banky uvedl, že během návštěvy Si Ťin-pchinga může současné komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Maďarskem pozvednout na novou, vyšší úroveň.
Rozsáhlá angažovanost, zmírnění obav
Francouzský prezident Macron, který se zavázal navštívit Čínu alespoň jednou ročně ve svém funkčním období, loni navštívil Čínu. Srbský prezident Vučič a maďarský premiér Orbán byli mezi zahraničními hlavami států, které se loni v říjnu zúčastnily třetího mezinárodního fóra pro spolupráci Pásma a stezky v Pekingu.
Od začátku letošního roku byla mezi Čínou a EU pozorována širší řada jednání na vysoké úrovni.
V lednu se belgický premiér Alexander De Croo vydal na svou první cestu do Číny od nástupu do úřadu a podepsal s Čínou řadu dokumentů o spolupráci v oblasti hospodářství, obchodu, zemědělství a potravinářství. Koncem března uskutečnil nizozemský premiér Mark Rutte pracovní návštěvu Číny, během níž vyjádřil ochotu prohloubit partnerství v oblastech, jako je ekonomika a obchod. V dubnu odcestoval do Číny německý kancléř Olaf Scholz v doprovodu tří federálních ministrů a podnikatelské delegace. Italský premiér Giorgia Meloni také údajně plánuje navštívit Čínu koncem tohoto roku.
Maďarský ministr zahraničí Szijjarto považuje kroky některých evropských zemí proti Číně za „pokrytecké“. V loňském roce EU zahájila antisubvenční šetření dovozu elektrických vozidel z Číny. Evropská komise nedávno zahájila vyšetřování čínských veřejných zakázek na zdravotnické prostředky po únorovém vyšetřování čínského výrobce vlaků za údajné využívání dotací k podbízení evropským dodavatelům.
Podle zpráv médií je EU největším příjemcem čínských elektrických vozidel a představuje téměř 40 procent čínského vývozu elektrických vozidel. Wang Wentao, ministr obchodu Číny, během své cesty do Francie na začátku dubna řekl, že obvinění z „nadměrné kapacity“ ze strany USA a Evropy ohledně čínských elektromobilů jsou neopodstatněná.
Během loňské Macronovy cesty do Číny bylo jeho volání po „strategické autonomii“ v otázce Tchaj-wanu mnohými pozorovateli Číny považováno za racionální a nezávislé myšlení a také vyvolalo vzrušenou diskusi v Evropě.
Ve čtvrtek znovu apeloval na silnější, integrovanější evropskou obranu a řekl, že se kontinent nesmí stát vazalem USA, jak nastínil ve své vizi nezávislé Evropy v projevu na univerzitě Sorbonna v Paříži.