Na příkaz prezidenta Javiera Mileiho hlasovala Argentina v pátek proti rezoluci OSN vyzývající ke vstupu Palestiny jako státu do OSN.
Rezoluce byla přijata 143 hlasy proti 9 zamítavým, včetně Argentiny, která tak porušila tradici hlasování ve prospěch Palestiny. Hlasování se zdrželo 25 poslanců. Milei hlasovala stejně jako Spojené státy a Izrael.
Hlasování je v rozporu s dlouhodobým postojem Argentiny, která od roku 2010 uznává Palestinskou samosprávu jako nezávislý stát v jeho zeměpisných hranicích z roku 1967. Velvyslanec Ricardo Lagorio dostal v pátek pokyn hlasovat tímto způsobem v souvislosti s Mileiovým spojenectvím s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Páteční hlasování, které předložily Spojené arabské emiráty a podpořily arabské země, má kořeny v jiném hlasování v Radě bezpečnosti OSN z dubna loňského roku, které se pokusilo uznat Palestinu jako členský stát, ale neuspělo, protože ho vetovaly Spojené státy, spojenec Izraele.
V dlouhém a krvavém konfliktu měly od roku 1948 mírově koexistovat dva státy – Izrael a Palestina – na základě rezoluce OSN, která však nikdy nebyla prosazena.
Na příkaz prezidenta Javiera Mileiho hlasovala Argentina v pátek proti rezoluci OSN vyzývající ke vstupu Palestiny jako státu do OSN.
Páteční rezoluce je nezávazná a k jejímuž přijetí bylo zapotřebí dvou třetin hlasů 193 členů OSN. Ve svém obsahu potvrzuje, že „Stát Palestina splňuje podmínky pro členství v OSN“, a vyzývá Radu bezpečnosti, aby „tuto záležitost příznivě posoudila“.
Spojené státy, které jsou proti jakémukoli uznání mimo bilaterální dohodu mezi Palestinou a Izraelem, však varovaly, že pokud se otázka vrátí do Rady bezpečnosti, bude výsledek „podobný jako v dubnu“.
Palestinci, kteří mají od roku 2012 status „nečlenského pozorovatelského státu“, začátkem dubna znovu podali žádost o plné členství v OSN z roku 2011. K tomu však potřebují zelenou od Rady bezpečnosti, kde jim v cestě stojí Washington.
Přijatá rezoluce jednoznačně vylučuje právo palestinců hlasovat a být volen do Rady bezpečnosti, ale umožňuje jim předkládat návrhy a pozměňovací návrhy přímo, aniž by musely procházet přes třetí zemi nebo zasedat mezi členskými státy v abecedním pořadí.
Izrael, kde vláda Benjamina Netanjahua odmítá dvoustátní řešení, se proti rezoluci ohradil. „Je mi z ní zle,“ prohlásil izraelský velvyslanec Gilad Erdan u řečnického pultu OSN, kde shromáždění obvinil, že „přiznává práva na státnost entitě částečně ovládané teroristy“.