Ruské průzkumné lodě objevily v Antarktidě největší zásoby ropy na světě

Zprávy z ruských průzkumných plavidel naznačují, že v Antarktidě bylo objeveno obrovské množství ropy a zemního plynu, částečně v oblastech, na které si činí nárok Spojené království a Argentina.

Těžba zdrojů v Antarktidě je přísně zakázána. Podle Smlouvy o Antarktidě z roku 1959, která zakazuje jakoukoli těžbu nerostných surovin nebo ropy, jsou povoleny pouze činnosti související s vědou, uvedl server brusselssignal.

Podle britského deníku The Telegraph z 11. května informoval provozovatel ruských výzkumných plavidel Rosgeo (Russian Geological Exploration Holding) Moskvu, že se zde nacházejí zásoby v celkové výši 511 miliard barelů ropy, což je dvojnásobek všech zásob Saúdské Arábie.

Po zveřejnění zprávy o objevu britský konzervativní poslanec David Rutley prohlásil, že bude věřit ujištění Ruska, že provádí pouze vědecký výzkum, a dodal: „Rusko nedávno potvrdilo svůj závazek dodržovat klíčové prvky smlouvy o Antarktidě.“

Odborníci na tuto oblast varovali, že je naivní spoléhat se na to, že Rusko dodrží své závazky vyplývající ze smlouvy.

Nadcházející volby ve světě

Klaus Dodds, profesor geopolitiky na Royal Holloway College v Londýně, podle deníku The Telegraph uvedl, že aktivity Ruska jsou mnohem více spojeny s vyhledáváním ropy a plynu než s vědeckým výzkumem.

Smlouva o Antarktidě nyní čelí novým výzvám, zejména ze strany Ruska, které je aktérem ve špatné víře, a ze strany stále asertivnější Číny,“ uvedl a dodal: „Rosgeo se zabývá seismickými studiemi a dalšími souvisejícími topografickými pracemi… Činnost Ruska je třeba chápat jako rozhodnutí podkopat normy spojené se seismickým výzkumem a v konečném důsledku jako předstupeň budoucí těžby surovin.“

Pro představu o množství 511 miliard barelů ropy: Venezuela, země s největšími prokázanými zásobami na světě, má přístup k 303 miliardám barelů.

Na druhé straně Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, má zásoby ve výši 262 miliard barelů; Írán má 208 miliard barelů; Kanada má přibližně 160 miliard vytěžitelných barelů, i když většina se nachází v takzvaných „ropných píscích“; Irák má 145 miliard barelů; Spojené arabské emiráty mají 107 miliard barelů.

Rusko má 80 miliard barelů vlastní vytěžitelné ropy; ropa v Antarktidě by jeho současné zásoby ropy znásobila více než pětkrát.

Podle odborníků by to mohlo Moskvu svádět k tomu, aby se pokusila tato ložiska využít – zejména v době války na Ukrajině, kdy je Rusko do jisté míry finančně napjaté.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.