Britská vláda oznámila, že Wylfa na pobřeží severního Walesu bude obnovena jako jaderná elektrárna. Wylfa byla jaderná elektrárna na ostrově Anglesey na severozápadě Walesu, která měla dva plynem chlazené reaktory typu Magnox, využívající přírodní uran, moderátorem byl grafit. Ke svému chlazení využívala mořskou vodu, do provozu byla uvedena v roce 1965.
Britská vláda určila Wylfu jako místo pro novou jadernou elektrárnu. Podle britské vlády by zde měl být postaven reaktor s podobným výkonem jako ten, který v současnosti staví francouzská společnost EDF v Hinkley Point. Jaderná elektrárna ve Wylfě by měla fungovat 60 let a zajišťovat energii pro šest milionů domácností.
Vláda neoznámila, zda bude ve Wylfě postaven EPR (Evropský tlakovodní reaktor III+ generace vyvinutý francouzskými firmami Areva a EDF ve spolupráci s německým Siemens AG), jako je tomu v případě Hinkley Point C. Nyní začíná jednat se společnostmi o tomto projektu. Pokud by se uskutečnil, Wylfa by se opět stala místem pro jadernou elektrárnu. Dva reaktory, které zde byly v provozu od počátku 70. let, byly v letech 2012 a 2015 vyřazeny z provozu.
V polovině tohoto měsíce britský deník Guardian informoval, že jihokorejský dodavatel energie Kepco jednal s britskou vládou o projektu ve Wylfě. Pokud by společnost Kepco byla vybrána, mohl by být na pobřeží severního Walesu postaven reaktor APR1400. Spojené arabské emiráty uvedly jeden z nich do provozu v roce 2021.
Plány na obnovení provozu jaderné elektrárny Wylfa nejsou nové. V roce 2009 společnost Horizon Nuclear Power oznámila plány na výstavbu nové jaderné elektrárny. Poté, co se společnost Hitachi nechtěla na projektu podílet jako investor, jak bylo původně plánováno, společnost Horizon od projektu odstoupila.
Spojené království chce do roku 2050 zvýšit kapacitu výroby jaderné energie z 6 na 24 GW. Vláda v tomto smyslu oznámila své plány v lednu letošního roku. Podle plánu je jaderná energie nezbytná k tomu, aby se Spojené království stalo klimaticky neutrálním. Je také důležitá pro získání nezávislosti na Rusku. Proto chce britská vláda investovat 300 milionů liber (téměř 350 milionů eur) do britského závodu na obohacování uranu. Nejpozději od roku 2030 chce přestat nakupovat uran a palivové tyče z Ruska a společně s mezinárodními partnery vytvořit alternativní dodavatelské řetězce.
V lednu také vyšlo najevo, že výstavba nového EPR v Hinkley Point nebude stát 34 miliard liber, jak se původně plánovalo, ale 46 miliard liber (53 miliard eur).