Švýcarský startup FinalSpark tvrdí, že sestrojil unikátní počítačový procesor vyrobený ze 16 miniaturních mozků z lidské mozkové tkáně a tento „živý počítač“ označuje za alternativu k počítačům založeným na křemíku.
Nyní mohou k biopočítači startupu Neuroplatform na dálku přistupovat i další výzkumníci a provádět studie například v oblasti umělé inteligence, které obvykle vyžadují obrovské zdroje, uvedl server Tom’s Hardware.
„Jednou z největších výhod biologických počítačů je, že neurony počítají informace s mnohem menší spotřebou energie než digitální počítače,“ napsala na začátku května na blogu společnosti FinalSpark vědkyně a strategická poradkyně Ewelina Kurtysová. „Odhaduje se, že živé neurony mohou spotřebovat více než milionkrát méně energie než současné digitální procesory, které používáme.“
Startup odebírá mozkové organoidy, malé vzorky lidské mozkové tkáně získané z nervových kmenových buněk, a umisťuje je do speciálního prostředí, které tyto organoidy udržuje při životě. Poté tyto mini mozky připojí ke specializovaným elektrodám, které provádějí počítačové zpracování a digitální analogové konverze, aby převedly nervovou aktivitu na digitální informace.
Koncept živých počítačů je znám již delší dobu. V loňském roce například vědci připojili neurony k elektrickým obvodům, čímž vzniklo zařízení, které dokázalo rozpoznávat hlas.
Tyto neobvyklé stroje mají oproti svým křemíkovým protějškům některé pozoruhodné výhody, včetně výrazně menší uhlíkové stopy.
„To je jeden z důvodů, proč je využití živých neuronů pro výpočty tak zajímavou příležitostí,“ řekla Kurtysová. „Kromě možného zlepšení generalizace modelů umělé inteligence bychom mohli také snížit emise skleníkových plynů, aniž bychom obětovali technologický pokrok.“
Společnost FinalSpark doufá, že její platformu Neuroplatform využijí i další instituce, aby pokročily ve výzkumu biopočítačů, a zároveň tento nástroj umístí jako další krok v oblasti výpočtů umělé inteligence.
Vzhledem k tomu, že se společnosti zabývající se umělou inteligencí dožadují stále větších zdrojů pro svá datová centra a rostou obavy ohledně nárůstu emisí uhlíku a spotřeby vody, jedná se o neotřelý přístup, který se může v dlouhodobém horizontu vyplatit.
Foto: finalspark.com