Zaměstnanci technologického gigantu Samsung Electronics v Jižní Koreji uspořádali v pátek první stávku v této společnosti, řekl agentuře AFP šéf významného odborového svazu zastupujícího desítky tisíc lidí.
Společnost Samsung Electronics je jedním z největších světových výrobců chytrých telefonů a také jednou z mála společností na světě, která vyrábí špičkové paměťové čipy používané pro generativní umělou inteligenci, včetně špičkového hardwaru pro umělou inteligenci od předních společností v oboru, jako je například Nvidia.
Vedení firmy, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů, od ledna vyjednává s odbory o mzdách.
„První stávka ve společnosti Samsung Electronics probíhá prostřednictvím využití placeného volna a je pochopitelné, že se jí účastní mnoho zaměstnanců,“ uvedl Son Woo-mok, šéf Národního odborového svazu Samsung Electronics.
Společnost Samsung Electronics uvedla, že se „pilně zapojuje do jednání s odbory a bude v něm pokračovat“.
Asi deset zaměstnanců v pátek protestovalo před hlavní kanceláří společnosti Samsung v Soulu a skandovalo: „Respektujte práci! Nechceme zvýšení platu o 6,5 procenta ani 200procentní bonus!„.
Samsung Electronics je vlajkovou dceřinou společností jihokorejského gigantu Samsung Group, zdaleka největšího z rodinných konglomerátů, které dominují podnikání ve čtvrté největší asijské ekonomice.
Její akcie během odpoledního obchodování v Soulu klesly o 0,13 %.
Tchajwanská společnost TrendForce zabývající se průzkumem trhu uvedla, že stávka nebude mít dopad na výrobu pamětí DRAM a NAND Flash, ani nezpůsobí výpadky dodávek.
Společnost Samsung se podílí významnou měrou na celosvětové produkci špičkových čipů, stávka se ovšem týká zaměstnanců centrály, nikoli pracovníků na výrobních linkách, uvedla společnost TrendForce.
Navíc se jednalo pouze o jednodenní stávku, která navíc spadá do období dlouhodobě plánovaných prázdnin v Jižní Koreji, což znamená, že společnost již pravděpodobně upravila předpokládané počty zaměstnanců.
„A konečně, továrny se do značné míry spoléhají na automatizovanou výrobu a vyžadují minimum lidské práce. Stávka proto nebude mít žádný podstatný dopad na budoucí dodávky pamětí,“ uvedla společnost TrendForce ve své zprávě.
I přesto má stávka historický význam, protože Samsung dlouho odolával odborům, řekl agentuře AFP Vladimir Tichonov, profesor korejských studií na univerzitě v Oslu.
Podle něj tato kolektivní akce ukazuje, že v Jižní Koreji dochází k postupnému posilování postavení zaměstnanců.
Společnost Samsung Electronics se téměř 50 let vyhýbala odborovému sdružování svých zaměstnanců – podle kritiků někdy používala kruté taktiky – a zároveň se stala největším světovým výrobcem chytrých telefonů a polovodičů.
Zakladatel společnosti Samsung Lee Byung-chul, který zemřel v roce 1987, byl rozhodně proti odborům a tvrdil, že je nikdy nedovolí.
Německý gigant BASF doma zavře továrny a investuje miliardy v Číně
První odborová organizace ve společnosti Samsung Electronics vznikla koncem roku 2010.
V roce 2020 se Lee Jae-yong, tehdejší místopředseda společnosti a vnuk jejího zakladatele, omluvil všem, kteří byli postiženi pracovními problémy ve společnosti Samsung, a dodal, že zajistí, aby společnost nebyla kritizována za řízení bez odborů.
Přesto Národní odborový svaz Samsung Electronics, který má přibližně 28 000 členů, tedy více než pětinu všech zaměstnanců společnosti, uvedl, že slovo stávka bylo v technologickém gigantu tabu.
„Důsledně se zasazujeme o to, aby společnost respektovala pracovní záležitosti, přestala utlačovat odbory a vyhýbala se jednostranným rozhodnutím v záležitostech, které se tak úzce týkají zaměstnanců,“ řekl agentuře AFP šéf odborů Son.
Polovodiče jsou hnacím motorem světové ekonomiky a používají se ve všem od kuchyňských spotřebičů a mobilních telefonů až po automobily a zbraně.
Podle údajů ministerstva obchodu jsou hlavním vývozním artiklem Jižní Koreje a v březnu dosáhly hodnoty 11,7 miliardy dolarů, což představuje pětinu celkového vývozu.
Lee Hyun-kook, viceprezident odborů, řekl, že stávka nepovede k přerušení výroby a nechceme, aby k němu vedla.
„Chceme jen, aby Samsung vyslyšel náš hlas,“ řekl agentuře AFP.