Prezident Malediv Mohamed Muizzu navštívil v Indii, kde se zavázal k rozšíření úzkých a historických vazeb. Maledivský parlamentní výbor oznámil přezkoumání tří dohod, které Muizzuův předchůdce a proindický vůdce Ibrahim Solih podepsal s Indií, protože údajně porušovaly svrchovanost Malediv.
Patří mezi ně dohoda o hydrografickém průzkumu, další o výstavbě loděnice Uthuru Thilafalhu budované s grantovou pomocí Indie a další o letadlech Dornier, která Indie darovala maledivským obranným silám pro humanitární, pátrací a záchranné operace.
„Dnes se parlamentní výbor pro národní bezpečnostní služby rozhodl provést parlamentní vyšetřování s cílem prošetřit kroky, které podnikla administrativa prezidenta Soliha a které podkopaly svrchovanost a nezávislost Malediv,“ uvedl podle zpráv maledivských médií poslanec za centrální volební obvod Hithadhoo Ahmed Azaan. Navrhl zahájit parlamentní vyšetřování s tím, že předchozí vláda svými kroky ovlivnila nezávislost a svrchovanost země, uvedl server timesofindia.
Muizzuova vláda loni oznámila, že se nechystá obnovit dohodu s indickým námořnictvem o společných hydrografických průzkumech v maledivských vodách. V neděli se zúčastnil Módího přísahy a v pondělí se setkal s prezidentem Murmuem, který mu vyjádřil vděčnost za trvalou pomoc Indie Maledivám.
Kontroverze začala, když tři náměstci maledivského ministra použili urážlivé výrazy vůči příspěvkům indického premiéra Módího na platformě sociálních médií o jeho cestě na Lakshadweep, kde oslavoval přírodní krásy ostrovů a jejich potenciální atraktivity pro indické turisty.
Maledivy jsou souostroví, které tvoří řetězec korálových atolů, ležící v Indickém oceánu na jihu Asie. Maledivy tvoří celkem 1196 ostrovů, obydleno je pouze 200 z nich a mají přibližně 350 000 obyvatel. Maledivy jsou nejníže položeným státem na světě. Hlavní město Male se rozléhá na celém jednom ostrově.
Hlavním náboženstvím je sunnitský islám.