Čína zahájila antidumpingové šetření vepřového masa a vedlejších produktů z vepřového masa z EU

Čínské ministerstvo obchodu (MOFCOM) v pondělí oznámilo, že na žádost čínského domácího průmyslu zahájí antidumpingové šetření některých vedlejších produktů z vepřového masa a prasat pocházejících z EU, a zdůraznilo, že tento krok je v souladu s příslušnými čínskými zákony a předpisy i pravidly WTO.

Toto oznámení přišlo jen několik dní poté, co Evropská komise (EK), výkonný orgán EU, minulý týden oznámila, že od července zavede dodatečná cla až do výše 38,1 % na elektrická vozidla dovážená z Číny.

V pondělním oznámení MOFCOM uvedla, že Čínské sdružení pro živočišnou výrobu 6. června jménem čínského průmyslu vepřového masa a vedlejších produktů z vepřového masa předložilo žádost o antidumpingové šetření některých vedlejších produktů z vepřového masa a vepřového masa pocházejících z EU. Po přezkoumání žádosti MOFCOM rozhodla, že splňuje požadavky na zahájení šetření v souladu s příslušnými právními předpisy.

Šetření začíná v pondělí a bude ukončeno do 17. června 2025. Podle MOFCOM může být doba trvání za zvláštních okolností prodloužena o šest měsíců.

Úředník Úřadu pro obchodní nápravná opatření a vyšetřování MOFCOM uvedl, že šetření bylo zahájeno poté, co domácí výrobní odvětví podalo žádost o prošetření. Šetřící orgány žádost přezkoumaly v souladu s příslušnými čínskými právními předpisy a v souladu s pravidly WTO a usoudily, že splňuje podmínky pro zahájení antidumpingového šetření.

Šetřicí orgány provedou šetření v souladu se zákonem, budou plně chránit práva všech zúčastněných stran a na základě výsledků šetření vydají objektivní a spravedlivá rozhodnutí,“ uvedl úředník.

EU uvalí na čínská elektrická vozidla až 48% cla

Oznámení o zahájení šetření přišlo jen několik dní poté, co EK oznámila, že na elektromobily z Číny zavede dodatečná prozatímní cla ve výši 17,4 až 38,1 procenta, což vyvolalo ostrou kritiku ze strany čínských představitelů i průmyslových a podnikatelských skupin. Čínští představitelé opakovaně přislíbili, že přijmou veškerá nezbytná opatření na obranu legitimních práv a zájmů čínských společností.

Tento krok rovněž následoval po exkluzivní zprávě v deníku Global Times z 25. května, v níž zasvěcený podnikatel uvedl, že příslušná čínská průmyslová odvětví shromažďují důkazy, neboť plánují požádat příslušné orgány o zahájení antidumpingového šetření dovozu určitého vepřového masa z EU. Ve čtvrtek sdělil zasvěcený obchodník deníku Global Times, že příslušná čínská průmyslová odvětví oficiálně podala žádost o antidumpingové šetření týkající se dovozů z Číny.

Šetření by mohlo mít závažné důsledky pro masný průmysl v EU. V roce 2023 Čína dovezla vepřové maso v hodnotě 6 miliard dolarů, z čehož více než polovina pocházela z EU, uvedla v pátek agentura Reuters. Španělsko a Francie patří mezi největší vývozce vepřového masa do Číny z EU. Podle údajů Generální celní správy vyvezlo Španělsko v roce 2023 do Číny vepřové maso v hodnotě 6,04 miliardy jüanů (832,4 milionu USD), nizozemský vývoz vepřového masa činil 1,86 miliardy jüanů a francouzský vývoz dosáhl 1,07 miliardy jüanů.

Cui Hongjian, profesor Akademie regionálního a globálního řízení při Pekingské univerzitě zahraničních studií, uvedl, že počínaje rokem 2023 došlo k výraznému nárůstu vývozu některých druhů vepřového masa a vedlejších produktů z vepřového masa z EU do Číny, což odůvodňuje šetření jeho cenových faktorů v souladu s pravidly WTO.

Co se týče šetření EK, průmysl EU nepodal žádnou žádost a iniciativu převzala EK. To vlastně ukazuje, že EK se na hospodářské a obchodní otázky stále více dívá tzv. bezpečnostní a politickou optikou, což je zcela odlišné od reakce založené na tržních podmínkách,“ řekl Cui v pondělí listu Global Times s tím, že takový posun ke geopolitice ohrožuje normální hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a EU.

Australská federální vláda spouští digitální atlas země

Čínští odborníci uvedli, že pokud EK přikročí k vybírání dodatečných cel na čínské elektromobily, Čína přijme protiopatření na obranu svých práv a zájmů. EK sice dodatečné celní sazby oznámila 12. června, ale cla začne vybírat až 4. července, což zřejmě ponechalo určitý prostor pro diskusi s čínskými orgány.

Proti kroku EK budou přijata protiopatření, neboť čínští představitelé opakovaně slíbili, že přijmou veškerá nezbytná opatření na ochranu legitimních práv a zájmů čínských společností,“ uvedl v pondělí pro Global Times Bai Ming, výzkumný pracovník Čínské akademie pro mezinárodní obchod a hospodářskou spolupráci.

Bai uvedl, že Čína a EU mohou řešit obchodní spory prostřednictvím dialogu a konzultací, ale „EK svým nezákonným protekcionistickým postupem proti čínským elektromobilům zničila atmosféru spolupráce„.

Kromě antidumpingového šetření týkajícího se některých vedlejších produktů z vepřového masa a prasat z EU se Global Times od zasvěceného obchodníka dozvěděl, že příslušná čínská průmyslová odvětví připravují důkazy, neboť plánují požádat příslušné orgány o zahájení antisubvenčního šetření týkajícího se dovozu některých mléčných výrobků z EU.

Kromě toho Čína interně pokračuje v postupu zvýšení dočasné celní sazby na dovážené automobily s velkoobjemovými motory, uvedl minulý týden Yuyuantantian, účet na sociálních sítích spojený s China Media Group. Jeden ze zasvěcených pracovníků čínského automobilového průmyslu již dříve sdělil listu Global Times, že by Čína měla zvážit zvýšení dočasné celní sazby na dovážené automobily s motory o objemu větším než 2,5 litru, což by mohlo mít zásadní dopad na dovážená vozidla z EU.

Cui uvedl, že Čína se ve svých protiopatřeních zaměří na to, aby vyslala EU signál, že pokud zvolí cestu obchodní války, bude to pro obě strany ztrátové.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.