Rusko využívá svůj Africký sbor k dosažení strategických cílů v rozdělené Libyi

Zpráva Královského institutu Spojených služeb (RUSI) uvádí, že Rusko v současné době provádí strategické manévry v Libyi a v dalších zemích černého kontinentu prostřednictvím svého Afrického sboru, který kontroluje ruské ministerstvo obrany.

Africký sbor zahrnuje žoldnéřskou odnož skupiny Wagner vedené Jevgenijem Prigožinem, který v červnu 2023 vedl krátkodobou vzpouru kvůli postupu ministerstva ve válce na Ukrajině a později zahynul při leteckém neštěstí.

„Ruský herní manuál byl po desetiletí pozoruhodně konzistentní,“ uvádí se ve zprávě londýnské RUSI. „Celkový přístup spočívá ve využívání informačních operací a aktivních opatření k polarizaci cílového obyvatelstva, mobilizaci frakcí na podporu spojeneckých elit a paralyzování podpory opozičních složek vedení země.“

Podle amerického ministerstva zahraničí dohlíží na operace Afrika Corps ruská vojenská rozvědka (GRU). Kreml, který podporuje Libyjskou národní armádu (LNA) vedenou Chalífou Haftarem, využívá Africký sbor k tomu, aby pomohl využít politických sporů a bohatých přírodních zdrojů k posílení své pozice v oblasti Sahelu a měl snazší přístup k příjmům z ropy, píše ADF, vojenský časopis vydávaný velením USA pro Afriku, který shrnuje zprávu RUSI.

Připravuje si Rusko alibi pro použití špinavé bomby na Ukrajině?

Hafter, který se staví proti mezinárodně uznávané vládě národní dohody (GNA) v Tripolisu, stojí v čele východní čísti rozdělené Libye se sídlem v přístavním městě Benghází, .

Cílem Wagnera v Libyi bylo především získat přístup k příjmům z ropy, a to víceméně nepřímo prostřednictvím podpory Haftarových ozbrojených sil, ale také zajistit si přístup na širší africký kontinent,“ uvedl pro Deutsche Welle Tim Eaton, vedoucí výzkumný pracovník londýnské organizace Chatham House. „V tomto smyslu Libye funguje jako předmostí.

Africký sbor nasazuje v Libyi žoldáky a vojenské vybavení a zřizuje logistické základny na jihu země (Brak al-Šatí a Tobruk). Podporuje také Haftarovy snahy o kontrolu klíčových území, včetně pokusů o obsazení Tripolisu.

Dále oznámil plány na vybudování námořní základny v Tobrúku, aby měla kontrolu nad středomořskou dopravou, a na průzkum zlata, uranu a dalších důležitých nerostných surovin v Súdánu, Mali, Nigeru a Středoafrické republice (SAR) prostřednictvím dohod s místními orgány nebo milicemi výměnou za ochranu, píše ADF.

Zpráva poukazuje na to, že zvýšené operace Afrických sborů v Libyi jsou v souladu s širšími geopolitickými cíli a poskytují finanční zdroje, které mohou být potenciálně použity k financování aktivit jinde, například v konfliktu na Ukrajině. Upozornila, že aktivity Afrického sboru zpochybňují vliv Západu v regionu a komplikují úsilí OSN a dalších mezinárodních zprostředkovatelů o vyřešení politické krize.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.