V Číně vědci našli 500 milionů let starou fosilii larvy se zachovalým mozkem. Vědcům nad tímto úžasným objevem jednoduše „spadla čelist“.
Podle vědců je fosilie larvy tak dobře zachovalá, že se stala plánem pro studium evoluce členovců v období kambria. Díky pozůstatkům mikroskopického červovitého tvora, který žil před půl miliardou let, vědci zjistili, jak se vyvíjel mozek obrovské skupiny živočichů, píše LiveScience.
Podle výsledků prvních studií nalezený tvor zemřel ještě v raném vývojovém neboli larválním stádiu. Patří k novému druhu nazvanému youti yuanshi (youti yuanshi znamená primitivní larva).
Vědci tvrdí, že tento tvor žil v kambrických mořích a pomáhal vytvářet členovce, jako jsou hmyz, pavouci a krabi. Fosilie o velikosti zrnka písku je mimořádně dobře zachovalá.
„Když jsem kdysi snil o jediné fosilii, kterou bych nejraději objevil, vždycky jsem myslel na larvu členovce, protože údaje o jejím vývoji jsou nesmírně důležité pro pochopení jejich evoluce. Larvy jsou však tak drobné a křehké, že šance na nalezení jejich fosilie je téměř nulová – alespoň jsem si to myslel!“ řekl Martin Smith, hlavní autor studie a profesor paleontologie na Durhamské univerzitě ve Velké Británii.
Tým vědců nalezl zkamenělinu ve skalní formaci Yuanshan v čínské provincii Yunnan. Vědci nález naskenovali pomocí rentgenových paprsků a vytvořili virtuální 3D snímky jeho vnitřních struktur. Podle studie snímky odhalily mozek a primitivní oběhový systém, včetně stop po nervech ovlivňujících nohy a oči larvy.
„Už jsem věděl, že tato jednoduchá fosilie připomínající červa je něčím výjimečná, ale když jsem uviděl úžasné struktury zachované pod její kůží, spadla mi čelist. Jak se tyto složité prvky mohly vyhnout rozpadu? A to všechno proto, abychom je mohli vidět za půl miliardy let,“ dodal profesor Smith.
Vědci nechápou, jak se po smrti tohoto tvora jeho měkké tkáně nahradily fosfátem a zachovaly se v hornině. Martin Smith vyslovil domněnku, že ve vodě muselo být vysoké množství fosforu, které poskytlo surovinu pro přeměnu buněk na fosfátové minerály.