EU plánuje nový jaderný věk, pro Rakousko je to šok

Zděšení a šok zavládl mezi rakouskými odpůrci jaderné energetiky, více než 30 zemí světa již spojilo své síly, aby rozjelo jadernou energetiku – nejnověji je podpořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, uvádí rakouský server krone.

Již na jaře se světové jaderné mocnosti na mezinárodním summitu o jaderné energii v Bruselu zavázaly k totální jaderné ofenzívě. Dnes je na celém světě v provozu více než 400 reaktorů vyrábějících elektřinu. Jsme odhodláni plně využít potenciál jaderné energie, uvedla aliance ve společném prohlášení.

Elektřina z jaderných elektráren má zásadní význam pro snížení emisí CO₂, které pravděpodobně poškozují klima. Zasedání se zúčastnili předsedové států a vlád Francie, Nizozemska a Polska, jakož i vysocí představitelé USA, Číny a Japonska.

Od té doby se víceméně otevřeně podporuje nejen výstavba nových jaderných elektráren, ale i prodloužení životnosti stávajících jaderných elektráren. Rovněž se vyslovily pro rychlé nasazení novějších a menších reaktorů. Na jadernou výstavbu konečně slyší i mezinárodní finanční instituce, jako je Světová banka. Globálně působící finanční instituce jsou vyzývány k větší podpoře. Skrytou výtkou je, že rozvojové banky dosud upřednostňovaly alternativní zdroje energie.

Na světové konferenci o klimatu koncem loňského roku oznámilo přibližně 20 zemí svůj záměr ztrojnásobit do roku 2050 kapacitu výroby jaderné energie. Francie se stále více ukazuje jako jaderný velmocenský stát – 56 ze 100 jaderných elektráren v Evropě, je rozmístěno právě tam.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii je na světě 415 reaktorů vyrábějících elektřinu. Podle organizace WNA (World Nuclear Association) vynikají jako největší světový výrobce USA, následované Čínou a Francií.

Francie sama uvažuje o výstavbě 14 nových jaderných elektráren. Kromě toho má být prodloužena provozní doba stávajících elektráren. Belgie v reakci na možný nedostatek energie v důsledku války na Ukrajině přehodnotila své jaderné plány a jádro bude využívat minimálně do roku 2035.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.