Nový národní park zaměřený na prehistorické naleziště se oficiálně otevírá veřejnosti

Národní park Ubeidiya nedaleko Galilejského jezera představuje 1,6 milionu let staré naleziště kamenných nástrojů pravěkých lidí a kostí zvířat, která lovili a z nichž mnohá již vyhynula.

Ve čtvrtek byl slavnostně otevřen nový národní park Ubeidija v údolí Jordánu jižně od Galilejského jezera.

Park se rozkládá kolem prehistorického naleziště Ubeidiya, které je 1,6 milionu let starým nalezištěm kamenných nástrojů prvních lidí a kostí dnes již převážně vyhynulých zvířat, která lovili.

Lokalita, kterou v roce 1959 náhodou objevil Izzy Merimsky, obyvatel nedalekého města a průvodce přírodou, jenž byl přítomen čtvrtečnímu otevření, je „archeologickým nalezištěm světového významu pro výzkum lidské historie – nejstarším v zemi a jedním z nejstarších na světě mimo Afriku“, uvedl Izraelský úřad pro památky v tiskové zprávě.

Lokalita byla po posledních vykopávkách v roce 1999 z velké části opuštěna, ale obnovený zájem vedl k vytvoření národního parku, který je součástí širšího úsilí o rozvoj oblasti na dolním toku řeky Jordán .

Vykopávky v ‚Ubeidiya odhalily pozůstatky raných homininů; křemenné, vápencové a čedičové nástroje spolu s důkazy o mnoha druzích divoké zvěře, včetně žiraf, jaguárů a hrochů, a vyhynulých druhů, jako jsou mamuti a šavlozubí tygři, uvedla IAA.

Slavnostní otevření parku představuje pouze první z několika plánovaných fází rozvoje této oblasti. Očekává se, že v další fázi bude návštěvníkům zpřístupněno původní místo vykopávek.

Lokalita Ubeidiya je jednou z nejstarších známých prehistorických lokalit mimo Afriku. Nachází se zde 30 geologických vrstev, které obsahují důkazy o lidské činnosti, což z něj činí klíčovým místem pro pochopení vývoje raného lidstva a prvních migrací z Afriky, ačkoli zde bylo nalezeno jen málo lidských ostatků.

Vynikající zachovalost hmotných nálezů z této lokality umožňuje rekonstruovat rané ekologické podmínky Jordánského údolí,“ uvedli výzkumníci profesor Omry Barzilai z Izraelského úřadu pro památky a Haifské univerzity a profesorka Miriam Belmakerová z Tulské univerzity.

Nachází se zde unikátní široký výběr druhů, z nichž většina již vyhynula a které zahrnují africkou faunu vedle evropských druhů. Křemenné a kamenné nástroje v Ubeidiya sloužily jejím obyvatelům k provádění každodenních činností – řezání a porcování zvířecích těl, zpracování rostlinných potravin a další. Reprezentují acheulskou kulturu, včetně ručních seker, škrabadel, sekacích nástrojů a sféroidů a polyedrů,“ poznamenali vědci.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.