Výskyt saharského prachu, který postihuje německé solární parky, může snížit jejich výkon až o 40 %, přičemž země je na tento opakující se problém stále náchylnější v souvislosti s nárůstem počtu fotovoltaických elektráren, uvedli odborníci v rozhovoru pro server montelmews.com.
„Je to něco, co nyní rozhodně musíme sledovat, ve dnech se silným saharským prachem jsme zaznamenali snížení výkonu o 30-40 %,“ uvedl obchodník z německé společnosti zabývající se solární energií, přičemž v současné době má země instalovaný výkon 85 GW, který by se do roku 2040 mohl zvýšit na 400 GW.
Alexander Stauch, vedoucí marketingu švýcarské meteorologické společnosti Meteomatics, uvedl, že takových událostí bude v budoucnu více a budou mít silnější dopad kvůli většímu množství solární energie v síti.
Český průmysl srážejí vysoké ceny energií. Dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné
Někteří vědci vidí souvislost mezi prachovými událostmi a globálním oteplováním. „Přenos prachu je sice v této oblasti běžným atmosférickým jevem, ale intenzita a četnost těchto epizod v posledních letech by mohla souviset se změnami ve vzorcích atmosférické cirkulace,“ uvedla v nedávné studii služba Copernicus Climate Change Service. „Od roku 2020 sledujeme nárůst teplot ve Středomoří a přetrvávající sucho v Maghrebu. Tyto povrchové podmínky přispívají k výskytu těchto výjimečných zimních saharských událostí,“ dodala Sara Basartová, vědecká pracovnice Světové meteorologické organizace a jedna z autorek studie.
Dne 30. března, kdy Německo zaznamenalo silnou saharskou prašnou událost, byla na jihozápadě země, který pokrývá provozovatel přenosové soustavy TransnetBW, předpovězena sluneční produkce 3,4 GW, zatímco skutečná produkce činila pouze 1,5 GW, jak ukázaly údaje provozovatele přenosové soustavy.
V oblasti, kterou pokrývá provozovatel přenosové soustavy Tennet, byla v poledne předpovězena maximální sluneční produkce 10,9 GW, zatímco produkce dosáhla pouze 8,6 GW, ukázaly údaje provozovatele přenosové soustavy.
Německo chce do roku 2030 získávat 80 % své hrubé poptávky po elektřině z obnovitelných zdrojů oproti loňským přibližně 52 % a do roku 2045 chce být klimaticky neutrální.