Jeremiah Manele byl zvolen premiérem na Šalamounových ostrovech

Zákonodárci Šalamounových ostrovů zvolili ve čtvrtek premiérem bývalého ministra zahraničí Jeremiaha Maneleho, což naznačuje, že tento ostrovní stát v jižním Tichomoří bude dále udržovat úzké vztahy s Čínou.

Manele ve svém prvním projevu v čele vlády slíbil, že bude vládnout čestně a že bude klást zájmy svého národa na první místo.

Své povinnosti budu vykonávat svědomitě a poctivě. Za všech okolností budu upřednostňovat zájmy našeho lidu a naší země před všemi ostatními zájmy,“ řekl Manele v projevu před Národním parlamentem Šalamounových ostrovů.

Generální guvernér David Vunagi uvedl, že Manele získal 31 hlasů v tajném hlasování 49 zákonodárců, kteří vyhráli všeobecné volby 17. dubna, zatímco Matthew Wale, který vedl opozici v předchozím parlamentu, získal zbývajících 18 hlasů.

Odstoupení propekingského bývalého premiéra Manasseha Sogavareho ze soutěže, aby uvolnil místo Manelemu jako kandidátovi své strany, naznačilo, že se země bude ubírat podobným směrem.

Sogavare doufal, že se po volbách stane prvním šalamounským premiérem, který si udrží moc v po sobě jdoucích čtyřletých obdobích. Během jeho předchozího funkčního období vzrostl vliv Číny na Šalamounových ostrovech více než kdekoli jinde v jižním Pacifiku.

Sogavare změnil diplomatické nasměrování z Tchaj-wanu na Peking a uzavřel s Čínou tajný bezpečnostní pakt, který vyvolal obavy, že se v regionu prosadí čínské námořnictvo.

Manele ve svém projevu rovněž vyzval proti jakémukoli povolebnímu násilí. „Minulé volby premiéra se setkaly s aktem násilí a ničení. Kvůli tomuto násilí utrpěla naše ekonomika a živobytí,“ řekl Manele.

Dnes však světu ukážeme, že jsme lepší než to. Musíme respektovat a dodržovat demokratický proces volby našeho premiéra a jít příkladem našim dětem,“ dodal.

Sogavareho zvolení v roce 2019 vyvolalo v hlavním městě Honiara nepokoje kvůli právním otázkám, které visely nad jeho způsobilostí stát se premiérem. Vážnější nepokoje vyústily ve žhářství a rabování v Honiaře v listopadu 2021 poté, co jeho vedení přežilo návrh na vyslovení nedůvěry podaný Valem.

Nepokoje po volbách v roce 2006, které byly podníceny obviněními z čínského vměšování a nelibostí vůči čínským podnikatelům, vedly k tomu, že tehdejší premiér Snyder Rini po týdnu ve funkci odstoupil a moci se ujal Sogavare. Bylo to druhé ze čtyř Sogavareho působení ve funkci předsedy vlády.

Meg Keenová, ředitelka programu pro tichomořské ostrovy v Lowyho institutu, mezinárodním politickém think tanku se sídlem v Sydney, uvedla, že Manele bude pro Západ „méně ohnivým a bojovným vůdcem, který ale bude nadále usilovat o úzké vztahy s Čínou“.

Jako bývalý ministr zahraničí pomáhal zprostředkovat bezpečnostní dohodu s Čínou, která vyvolala paniku na Západě. Je to však také zkušený diplomat se zkušenostmi z OSN a západních zemí – angažmá na Západě mu není cizí,“ řekl Keen.

Podle ní se Sogavare stáhl z kandidátky, protože ztráta několika zákonodárců jeho strany ve volbách byla důkazem, že voliči chtějí změnu.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.