Spojenectví Javiera Mileiho s Izraelem: Argentina hlasovala proti vstupu Palestiny do OSN.

Na příkaz prezidenta Javiera Mileiho hlasovala Argentina v pátek proti rezoluci OSN vyzývající ke vstupu Palestiny jako státu do OSN.

Rezoluce byla přijata 143 hlasy proti 9 zamítavým, včetně Argentiny, která tak porušila tradici hlasování ve prospěch Palestiny. Hlasování se zdrželo 25 poslanců. Milei hlasovala stejně jako Spojené státy a Izrael.

Hlasování  je v rozporu s dlouhodobým postojem Argentiny, která od roku 2010 uznává Palestinskou samosprávu jako nezávislý stát v jeho zeměpisných hranicích z roku 1967. Velvyslanec Ricardo Lagorio dostal v pátek pokyn hlasovat tímto způsobem v souvislosti s Mileiovým spojenectvím s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Páteční hlasování, které předložily Spojené arabské emiráty a podpořily arabské země, má kořeny v jiném hlasování v Radě bezpečnosti OSN z dubna loňského roku, které se pokusilo uznat Palestinu jako členský stát, ale neuspělo, protože ho vetovaly Spojené státy, spojenec Izraele.

V dlouhém a krvavém konfliktu měly od roku 1948 mírově koexistovat dva státy – Izrael a Palestina – na základě rezoluce OSN, která však nikdy nebyla prosazena.

Na příkaz prezidenta Javiera Mileiho hlasovala Argentina v pátek proti rezoluci OSN vyzývající ke vstupu Palestiny jako státu do OSN.

Máte pocit, že je u nás moc byrokracie?

Páteční rezoluce je nezávazná a k jejímuž přijetí bylo zapotřebí dvou třetin hlasů 193 členů OSN. Ve svém obsahu potvrzuje, že „Stát Palestina splňuje podmínky pro členství v OSN“, a vyzývá Radu bezpečnosti, aby „tuto záležitost příznivě posoudila“.

Spojené státy, které jsou proti jakémukoli uznání mimo bilaterální dohodu mezi Palestinou a Izraelem, však varovaly, že pokud se otázka vrátí do Rady bezpečnosti, bude výsledek „podobný jako v dubnu“.

Palestinci, kteří mají od roku 2012 status „nečlenského pozorovatelského státu“, začátkem dubna znovu podali žádost o plné členství v OSN z roku 2011. K tomu však potřebují zelenou od Rady bezpečnosti, kde jim v cestě stojí Washington.

Přijatá rezoluce jednoznačně vylučuje právo palestinců hlasovat a být volen do Rady bezpečnosti, ale umožňuje jim předkládat návrhy a pozměňovací návrhy přímo, aniž by musely procházet přes třetí zemi nebo zasedat mezi členskými státy v abecedním pořadí.

Izrael, kde vláda Benjamina Netanjahua odmítá dvoustátní řešení, se proti rezoluci ohradil. „Je mi z ní zle,“ prohlásil izraelský velvyslanec Gilad Erdan u řečnického pultu OSN, kde shromáždění obvinil, že „přiznává práva na státnost entitě částečně ovládané teroristy“.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.