Velké změny pro Apple, Google a další technologické giganty

Evropané používající Apple, Google a další významné technologické platformy se dnes probudili do nové reality, když přelomový zákon uvalil na společnosti nová přísná pravidla hospodářské soutěže, která mění zkušenosti občanů Evropské unie s telefony, aplikacemi, prohlížeči a dalšími.

Nové předpisy EU vynucují rozsáhlé změny u některých celosvětově nejrozšířenějších technologických produktů, včetně obchodu s aplikacemi společnosti Apple, vyhledávacích platforem Google a platforem pro zasílání zpráv, včetně WhatsApp společnosti Meta. A znamenají zlom v celosvětovém úsilí regulačních orgánů přivést technologické giganty k rozumu po letech obvinění, že společnosti poškodily konkurenci a způsobily, že spotřebitelé jsou na tom hůře.

Široké povinnosti se vztahují pouze na EU.

V souladu s novým zákonem Apple uvedl, že umožní uživatelům EU stahovat aplikace pro iPhone prostřednictvím obchodů s aplikacemi třetích stran a to vůbec poprvé od debutu App Store před 15 lety.

V další významné změně Google uvedl, že změní výsledky vyhledávání tak, aby přivedl větší návštěvnost na nezávislé stránky pro srovnávání nebo rezervaci cestování, místo aby uživatele nasměroval na Letenky Google nebo jiné nástroje, které vlastní. Google také umožní uživatelům Androidu vybrat si preferovaný prohlížeč a vyhledávač z nabídky možností při prvním nastavování jejich zařízení , namísto výchozího nastavení prohlížeče Chrome a vyhledávače Google. To by mohlo pomoci konkurenčním prohlížečům, jako je Opera nebo Mozilla Firefox, a konkurenčním vyhledávačům včetně DuckDuckGo nebo Microsoft Bing.

Uživatelé aplikací pro zasílání zpráv, jako je Signal nebo Viber, by mezitím mohli brzy posílat chatové zprávy přímo lidem, kteří používají platformy Meta’s Messenger a WhatsApp, v rámci nového požadavku na otevřenost, který je kladen na giganta sociálních médií.

Streamovací služby, jako jsou Spotify a Netflix, by mohly potenciálně nabízet slevy v rámci svých aplikací těm, kteří nakupují předplatné prostřednictvím příslušných webových stránek služeb, spíše než prostřednictvím proprietárních platebních systémů v aplikacích, které byly vnuceny vývojářům aplikací.

Vyhláška EU

Změny v celém odvětví jsou spojeny se zákonem o digitálních trzích (DMA), zákonem z roku 2022, který vyžaduje, aby dominantní online platformy poskytovaly uživatelům více možností. Její široké závazky se týkají šesti největších světových technologických společností: Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft a ByteDance, což je mateřská společnost aplikace TikTok.

Do poloviny května by tento seznam mohl zahrnovat také aplikaci X, vlastněnou Elonem Muskem a Booking.com, uvedla tento týden Evropská komise .

Porušení DMA může vést k přísným sankcím, včetně pokut ve výši až 10 % globálních příjmů společnosti a až 20 % za opakované přestupky. Pro většinu regulovaných společností by to znamenalo desítky miliard dolarů.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.