The Cable News Network (CNN) je americký kabelový a satelitní televizní kanál, který vlastní divize CNN Worldwide společnosti Warner Bros. Discovery. Když 1. června 1980 CNN debutovala jako první 24hodinová zpravodajská televizní síť na světě, čítal počáteční počet předplatitelů kanálu pouze 1,7 milionu, což bylo číslo hluboko pod minimem potřebným k pokrytí provozních nákladů. Navzdory těžkým začátkům a finančním potížím si Ted Turner a jeho zpravodajské impérium rychle získali uznání a byli vnímáni jako houževnatý podnik. Pouhé dva roky po spuštění CNN se ve vydání časopisu Time z 9. srpna 1982 objevil titulek „Ted Turner otřásá sítí“ .
O tři roky později se díky rostoucímu nasycení domácností kabelovou televizí počet domácností s přístupem k CNN zvýšil na více než 33 milionů diváků což bylo asi 20 procent amerických domácností s televizory. Nyní je CNN přístupná ve více než 90 milionech domácností ve Spojených státech a ve 160 milionech domácností po celém světě a stala se zpravodajským pojmem a celosvětovou organizací.
Původní domácí zpravodajské redakce existovaly kromě ústředí v Atlantě také ve Washingtonu, New Yorku, Los Angeles, Dallasu, Chicagu a San Francisku5. Od roku 2021 provozuje CNN 36 redakcí po celém světě a 27 kanceláří mimo USA.
CNN, kterou před více než čtyřiceti lety založil televizní magnát Ted Turner, se pevně etablovala jako „Nejdůvěryhodnější jméno ve zpravodajství“, a to nepřetržitě a po celém světě.
V počátcích existence stanice se jí kvůli finančním ztrátám a kritikům, kteří nevěřili, že stanice vydrží, říkalo „Chicken Noodle Network“.
Původní programy, na kterých bylo vysílání postupně vybudováno byly:
Moneyline měl premiéru v roce 1980 a více než 20 let byl hlavním finančním pořadem CNN. Když se pořad, který moderoval Lou Dobbs, posunul více k obecnému zpravodajství a ekonomickým a politickým komentářům, byl přejmenován na Moneyline with Lou Dobbs, Lou Dobbs Moneyline a poté Lou Dobbs Tonight. V roce 2010 Dobbs – poslední z původních moderátorů, kteří pořad uváděli od roku 1980 – odstoupil kvůli kontroverzím, které vyvolalo jeho zpochybňování otázky, zda je prezident Barack Obama rodilým občanem USA, což je podle americké ústavy podmínka pro výkon prezidentské funkce.
Politický diskusní pořad Evans a Novak vznikl v roce 1980 a jeho moderátory byli Rowland Evans a Robert Novak. Stal se jedním z nejsledovanějších diskusních pořadů kabelové televize. Jen krátce poté se k pořadu připojili Al Hunt a Mark Shields jako příležitostní diskutující; název pořadu byl nakonec změněn na Evans, Novak, Hunt & Shields v roce 1998, kdy byli Hunt a Shields jmenováni stálými členy pořadu.
V červnu 1982 stanice zahájila noční politický diskusní pořad Crossfire, v němž se diskutovalo o politických otázkách z opačných úhlů pohledu; pořad moderovali liberál Tom Braden a konzervativec Pat Buchanan. Myšlenka pořadu vznikla, když Braden a Buchanan debatovali v denním rozhlasovém pořadu v roce 1978. Pořad se brzy stal populárním a byl přesunut do hlavního vysílacího času. V roce 1985 Buchanan pořad opustil a stal se ředitelem komunikace prezidentské administrativy Ronalda Reagana. Nahradil ho konzervativní publicista Robert Novak, který již v té době spoluvedl jiný politický pořad na CNN, Evans & Novak, a byl také pravidelným hostem pořadu The McLaughlin Group. Buchanan se do pořadu vrátil v roce 1987 a nahradil Novaka. V roce 1989 Bradena nahradil Michael Kinsley, liberální sloupkař časopisu Time a redaktor časopisu The New Republic.
V červnu 1985 zahájila CNN v hlavním vysílacím čase pořad rozhovorů, který uváděl Larry King. Larry King Live obsahoval rozhovory s jednou nebo více významnými osobnostmi, především celebritami, politiky a podnikateli. Pořad se stal nejdéle vysílaným pořadem na CNN, trval 25 let až do Kingova odchodu ze stanice v roce 2010. Byl nejlépe hodnoceným zpravodajským pořadem v televizi až do roku 2001, kdy pořad The O’Reilly Factor na konkurenční stanici Fox News Channel překonal ve sledovanosti pořad Larry King Live a od té doby zůstal nejlépe hodnoceným kabelovým zpravodajským pořadem.

Ted Turner, zakladatel CNN, založil také společnost Turner Broadcasting System, která dala vzniknout řadě dalších populárních domácích i mezinárodních televizních stanic: TBS, Cartoon Network, Adult Swim, Turner Classic Movies, TNT a TruTv.