V příštích letech se k blikání hvězd na noční obloze možná přidá i záře laserových paprsků. Nový vesmírný projekt NASA, Landoltova mise, plánuje vynést na oběžnou dráhu Země umělou „hvězdu“. Projekt bude sloužit k přesnějšímu určení absolutní kalibrace toku hvězd, známé také jako jejich jasnost.
Pozemní řízení mise bude umístěno na Univerzitě George Masona ve státě Virginie. Mise navazuje na práci svého inspirátora a jmenovce Arla Landolta, zesnulého astronoma a průkopníka katalogů jasnosti hvězd.
„Jeho příjmení je známé v celé astronomické komunitě. Landoltova standardní hvězda… každý ví, co to je,“ řekl Daniel Huber, astronom a profesor na Astronomickém institutu Havajské univerzity.
Nový projekt bude porovnávat jasnost umělé hvězdy s jasností skutečných hvězd. „Hvězda“, ve skutečnosti družice vybavená osmi lasery, bude obíhat kolem Země ve vzdálenosti 35 785 km do vesmíru, což je dostatečná vzdálenost na to, aby napodobila vlastnosti skutečné hvězdy, uvedl server voanews.
Družice sice nebude dostatečně jasná, aby ji bylo možné spatřit pouhým okem, ale bude viditelná osobním dalekohledem. Vědci budou provádět pozemní pozorování „hvězdy“ z teleskopů na různých místech, včetně Havajské univerzity.
Družice sice nebude dostatečně jasná, aby ji bylo možné spatřit pouhým okem, ale bude viditelná osobním dalekohledem. Vědci budou provádět pozemní pozorování „hvězdy“ z teleskopů na různých místech, včetně Havajské univerzity.
Protože družice má známou rychlost vyzařování fotonů, budou vědci moci porovnat jasnost laserů s jasností hvězd a vyvinout přesnější měření jasnosti a nové katalogy jasnosti hvězd. Pokud bude projekt úspěšný, mohl by mít dalekosáhlý dopad.
„Při odvozování téměř všeho v astronomii vždy vycházíme z množství světla, které nám hvězdy posílají,“ řekl voanews Jonathan Gangé, vědecký poradce Montrealského planetária a mimořádný profesor na Montrealské univerzitě.
Gangé je jedním z vědců, kteří se na projektu podílejí, a v budoucnu pomůže vybrat hvězdy, které se budou měřit. Výsledky projektu mohou být využity k pochopení vývoje hvězd a složení exoplanet – planet, na kterých by se potenciálně mohl nacházet život. Přesnější měření by také mohla vést k lepšímu poznání temné energie a rychlosti rozpínání vesmíru.
Projekt by dokonce mohl pomoci najít další planety podobné Zemi, na kterých by v budoucnu mohli žít lidé.
„Existuje skupina lidí, odborníků na exoplanety, kteří rádi předpovídají, kde by mohli spatřit planetu podobnou Zemi, a pro ně je opravdu důležité porozumět vlastnostem hvězd,“ řekla Susana Deustua, fyzikální vědkyně z Národního institutu pro standardy a technologie.
Datum startu zatím nebylo stanoveno, ale očekává se, že se uskuteční v roce 2029.