Křest AI ohněm na Ukrajině

Využití umělé inteligence (AI) ve vojenských operacích na Ukrajině a v Gaze vyústilo v reálná ponaučení a varování pro její buzdoucí použití pro válečné účely.

Kdysi to byly jen hypotetické, strategické a etické otázky kolem vojenského použití umělé inteligence ve válce, nyní se mění v realitu a AI je dnes již využívána na Ukrajině a v Gaze.

Aplikace umělé inteligence je srovnatelná v obou konfliktech a využívá se především na podporu rozhodování, analýzu zpravodajství a zacílení. Umělá inteligence umožnila plánovačům probírat obrovské množství dat rychleji, než bylo dříve možné.

Přesto se kontext, ve kterém Ukrajina a Izrael používají AI, liší. Ukrajina bojuje s početně mnohem silnějším soupeřem, kdežto Izrael se snaží využít AI k prosazení své naprosté vojenské převahy ve snaze vymýtit Hamás.

Ukrajina je bojovou laboratoří

Ukrajina nasazuje AI, aby dosáhla asymetrické výhody nad materiálně a početně silnějším protivníkem. Kyjev mimo jiné využívá AI, aby pochopil, jak cílené vojenské aktivity kognitivně účinkují na protivníka. Podle článku z The Economist Ukrajina takové nástroje pro analýzu sentimentu používá. V jednom konkrétním případě se snažila pochopit, jak raketový útok na Antonovský most vedoucí z okupovaného Chersonu ovlivnil morálku ruských vojáků a občanů. Schopnost měřit a koherovat aktivitu pro dosažení maximálního fyzického a kognitivního efektu je pro armádu s omezenými zdroji obrovskou výhodou.

Kromě mnohem větší schopnosti porozumět a využít informační prostředí pro vojenské účely Ukrajina používá AI ke zvýšení sofistikovanosti svého zaměřování. Tyto systémy také použila k posílení kontrarozvědky, například tím, že prohledala velké množství dat o jednotlivcích a jejich minulosti, aby identifikovala ty, kteří mohou být ohroženi spácháním špionáže. Ukrajina využila AI ve své kybernetické obraně již v roce 2022, když tyto nástroje vyhledávaly potenciální hrozby.

Současné používání AI přináší západním ozbrojeným silám jak poučení, tak varování. Ukrajina a Gaza nezávisle na sobě ověřují teorii, že používání umělé inteligence a podpora rozhodování může pomoci generovat více cílů a vyšší operační tempo, což ovšem úměrně tomu zvyšuje požadavek na to, aby lidé zvládli větší objem cílů a dat řešit, aniž by vyčerpali dostupné zdroje.

Navzdory sofistikovanému využití umělé inteligence se technologická výhoda jen zřídka promění v trvalou výhodu na bojišti vzhledem k tomu, že se obě strany přizpůsobují v reálném čase.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.